Gönderiler

Bir gönderi yapmak için Girişe Gidiniz veya Kayıt yapın.

Başvuru sürecünde yazarlar başvurularının aşağıdaki listedeki tüm maddelere uyduğunu kontrol etmelidirler, bu rehbere uymayan başvurular yazarlara geri döndürülecektir.

  • Gönderilen yazı daha önceden yayınlanmamış ve yayınlanmak üzere herhangi bir dergiye değerlendirilmek üzere sunulmamıştır (Yazar Rehberi'nde detaylı açıklama verilmiştir).
  • Gönderi dosyası OpenOffice, Microsoft Word, RTF veya WordPerfect dokümanı dosyası biçimindedir.
  • Burada mevcut başvurular için URL'ler sağlanmıştır.
  • Metin tek satırlı, 12 punto, altı çizilme yerine italik olarak vurgulanmış (geçerli URL adresleri ile) ve tüm şekil, resim ve tablolar sayfa sonu yerine metin içinde uygun noktalara yerleştirilmiştir. Baskı için, resimlerin kaliteli kopyalarını ek dosya olarak gönderiniz. Gönderilen dosyanın boyutu çok fazla olur ise, sistem almayabilir. Böyle durumlarda yazıyı bölüp, diğer bölümleri ek dosya olarak tek, tek gönderebilirsiniz.
  • Buraya eklenen stil ve bibliyografik gereksinimler Dergi Hakkında kısmındaki Yazar Rehberi'nden görülebilir.

Makale gönderecek yazar, dergi web sitesinde yer alan Kayıt  sekmesini tıklayarak profil oluşturmalıdır. Profil oluşturulduktan sonra “Yeni Bir Gönderi Yap” seçeneği takip edilmelidir. Bu alanda 5 aşama bulunmaktadır:

  1. “Başla” seçeneği altında makalenin dili ve türü (makale, yayın değerlendirme, çeviri) seçilmeli; sayfanın altındaki “Kaydet ve devam et” seçeneğiyle sonraki aşamaya geçiniz.
  2. “Gönderiyi Yükle” adımından dosya içeriğini seçip MS Word formatında ve dergi yazım kurallarına göre düzenlenmiş dosya yüklenmelidir. Bu aşamada bütün adımların tamamlandığından emin olunuz.
  3. “Üst veri gir” adımından makalenin Türkçe ve İngilizce başlığı ve özeti girilmeli ve yine sayfa altındaki “Kaydet ve devam et” butonu tıklanmalıdır. Özet, Türkçe ve İngilizce toplam en az 450, en fazla 480 kelimeyi geçmemeli ve az da olmamalıdır.
  4. “Onay” adımından “Gönderiyi bitir” butonu tıklayınız. Bu adımdan sonra “Gönderi tamamlandı” uyarısına özellikle dikkat ediniz. 
  5. “Sonraki adım” kısmında gönderinizi inceleyebilir ya da yeni bir gönderi oluşturabilirsiniz.